עושים סדר במציאות - מה כוללת מציאות מורחבת?

מה זה XR מציאות מורחבת
תוכן עניינים

הקדמה למציאויות השונות

נראה שבשנים האחרונות טכנולוגיות המציאות המדומה (VR) ,הרבודה (AR),המעורבת (MR) והמורחבת (XR) לא מפסיקות לרדת מהכותרות וסופסוף מתחילות לממש את ההבטחה העצומה הטמונה בהן ולהצדיק את כל הרעש והמהומה מסביב. אנו פוגשים את הפיתוחים החדשניים האלה על בסיס יומיומי והם עוזרים לפרוץ גבולות ולהמציא מחדש תחומים וענפי פעילות רבים. אבל למרות שאנחנו קוראים כל הזמן על היישומים המהפכניים המתיימרים לשנות את חיינו, מעט מאוד אנשים מצליחים להבין מה באמת עומד מאחורי  מילות הקסם האלה ולשים את האצבע על ההבדלים בין כל סוגי הכלים והמוצרים האלה.יש לכם סלט בראש מכל האותיות המבלבלות האלה והלכתם לאיבוד בין כל המונחים המפוצצים ? הגעתם למקום הנכון.במדריך המפורט הזה אנחנו הולכים לעשות סדר בבלאגן, להסביר מי נגד מי ולהבהיר מה עומד מאחורי כל נתיבי הבריחה מהמציאות האלה,מהם ההבדלים ביניהם וכיצד הם יכולים להועיל לנו בתכל’ס בעולם האמיתי.

מהי מציאות מורחבת (XR)? מרחב העל העתידני שבו כל המציאויות הוירטואליות נפגשות ומשתלבות

מציאות מורחבת או XR היא מונח גג המאגד בתוכו את כל סוגי המציאות הוירטואלית המעצבים מחדש את הדרך שבה אנו חווים ותופסים את העולם הפיסי מסביבנו או משנים ומחליפים אותו לגמרי.מדובר בגולת הכותרת וחוד החנית של טכנולוגיות המציאות הוירטואלית הממזגת בין אלמנטים של מציאות מדומה (VR),מציאות רבודה (AR) ומציאות מעורבת (MR)  כדי ליצור מציאות חדשה לגמרי שלוקחת צעד אחד קדימה את העולם הממשי מסביבנו ופותחת בפנינו עולם שלם של אפשרויות,הזדמנויות ויכולות חסרות תקדים. 

אבל לפני שנמשיך הלאה ונחקור לעומק את השימושים המעשיים בטכנולוגיית ה-XR,חשוב להכיר קודם כל את שלושת המרכיבים העיקריים שהיא מאחדת למרחב וירטואלי הוליסטי,מאוחד ומסונכרן.

מה זאת מציאות מדומה (VR)?

מציאות מדומה היא סביבה וירטואלית ממוחשבת המחליפה באופן מלא את הסביבה הפיסית של המשתמש ומאפשרת היטמעות מלאה במציאות הוירטואלית החלופית. משקפי מציאות מדומה ייעודיים חוסמים לגמרי את שדה הראייה של המשתמש ומנתקים אותו מהצלילים והמראות בעולם האמיתי והמוכר מסביב כדי לאפשר לו “לשקוע” בצורה מוחלטת במציאות הוירטואלית הנוצרת על ידי כלי תוכנה וחומרה מתקדמים. חווית VR איכותית מפעילה ומעוררת את כל חושי המשתמש כדי לדמות בצורה מציאותית ומדויקת להפליא אינטרקציות מהעולם האמיתי.

מה זאת מציאות רבודה (AR)?

טכנולוגיית מציאות רבודה או AR מאפשרת “להלביש” אלמנטים דיגיטליים על הסביבה הפיסית באמצעות מכשיר הכולל מצלמה המתעדת את המציאות מסביבנו ומסך שדרכו אנו נחשפים לרובד החדש של העולם המוכר והממשי סביבנו.כפי שרומז השם של המציאות הוירטואלית הזאת, לא מדובר במציאות חדשה וחלופית הנוצרת יש מאין ומחליפה לגמרי את העולם הפיסי מסביבנו, אלא בגרסה משופרת ומשודרגת של האופן שבו אנו תופסים וחווים את סביבתנו. 

המפגש הנפוץ ביותר עם יישומי מציאות רבודה מתרחש דרך הסמארטפון שלנו. תחשבו על פילטרים יצירתיים ומצחיקים המשנים את המראה והסביבה שלנו בזמן אמת. יישומי AR מתקדמים יותר מוטמעים בשירותי מבוססי מיקום המנטרים את סביבת המשתמש.

תדמיינו לעצמכם טיול בקניון שבו הפעלת מצלמת הסמארטפון שלכם תעניק לכם גישה למידע בסיסי על כל חנות שאתם עוברים, עדכונים על מבצעים שווים שחבל לפספס ושלל משחקים כיפיים שישדרגו את חווית הקנייה שלכם ויהפכו אותה לנוחה ומהנה מתמיד. או את היכולת לטייל בחיק הטבע עם משקפיים חכמים שיציגו ישירות מול העיניים שלכם נתונים על מדדי כושר ובריאות בסיסיים,יראו לכם את הדרך ליעד הרצוי ויזכירו את רשימת ההשמעה של השירים האהובים עליכם המנעימים את זמנכם וכל זה מבלי להפריע לכם ליהנות מהנופים עוצרי הנשימה מסביב.

מהי מציאות מעורבת\משולבת (MR)?

מציאות מעורבת או MR היא פיתוח חדש וטרי יחסית.היא משלבת בין אלמנטים של מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR) כדי ליצור סנכרון ואינטרקציה ישירה בין אובייקטים אמיתיים ווירטואליים המסוגלים להגיב ולתקשר בזמן אמת. דמויות ואובייקטים,בין אם מקורם בעולם האמיתי או בעולמות וירטואליים ממוחשבים, יכולים לפרוץ את הגבולות בין שני העולמות ולספק חווית שימוש הרבה יותר מפותחת ומלהיבה. 

לפניכם כמה דוגמאות לשימושים בטכנולוגיית מציאות מעורבת (MR): 

  • ניתן לשתול דמויות ממוחשבות מרהיבות ומציאותיות להפליא בעולם הפיסי מסביבכם. 
  • יצירת מיפוי דיגיטלי של הסלון שלכם והטמעת עיצוב חדש לגמרי. 
  • שילוב דמויות וכלי נשק וירטואליים בסביבה הפיסית כדי להפוך את החלל שבו אתם שוהים לזירת קרבות אבירים מימי הביניים. 

יש סיבה טובה לכך שמציאות מעורבת (MR) מכונה לעתים קרובות הדור הבא של המציאות הרבודה. היא מספקת חוויה הרבה יותר סוחפת ועשירה מבחינה ויזואלית שבאמת מצליחה לטשטש את הקו המפריד בין העולם האמיתי לעולם הוירטואלי.

VIVE חשפה לאחרונה את קסדת המציאות המדומה המשולבת VIVE XR Elite שאמורה לקבוע רף חדש בתחום ולהבטיח חווית מציאות וירטואלית חסרת תקדים.באמצעות פיצ’רים ייחודיים כמו חיישני עומק מדויקים להפליא ומצלמה צבעונית ברזולוציה גבוהה,המשתמש יוכל לחוות את מלוא היתרונות של טכנולוגיית המציאות המעורבת ולשקוע בתוך עולם קסום ועשיר שבו הגבול בין מציאות לדמיון מטושטש ולא ברור.

מהו החזון והפוטנציאל של המציאות המורחבת (XR)?

החזון האולטימטיבי של טכנולוגיית המציאות המורחבת (XR) היא ליצור גרסה משודרגת של המציאות שבמובנים מסוימים תשתווה לעולם האמיתי או אפילו תתעלה עליו.בנוסף לשילוב הרמוני של יישומי וכלי מציאות רבודה (AR), מדומה (VR) ומעורבת (MR),מימוש המטרה השאפתנית הזאת תלוי גם בהבשלת ושדרוג טכנולוגיות חדשניות אחרות כמו בינה מלאכותית,מחשוב ענן,האינטרנט של הדברים,קצב העברת נתונים משופר ברשת,התקני מציאות מדומה משוכללים ויישומי תוכנה מתוחכמים וזאת רק רשימה חלקית. 

עם זאת, כבר כיום למציאות מורחבת יש מגוון רחב של שימושים בתחומים שונים החושפים את הפוטנציאל האדיר הטמון בטכנולוגיה פורצת הדרך הזאת.

מציאות מורחבת בעולם הגיימינג

כשטכנולוגיית ה-VR החלה להמריא ולצבור תאוצה בעשור הראשון של המאה ה-21, היא כבשה בסערה את עולם הגיימינג שהפך לשוק הראשון שהפנים את הפוטנציאל האדיר שלה ומיהר לקפוץ על העגלה ולהצטרף למהפכת ה-VR. למרות שהמציאות המדומה כבר מזמן אינה משמשת למטרות פנאי ובידור בלבד וזכתה למגוון עצום של שימושים מסחריים ותעשייתיים שונים, היא נכנסה לחיינו וזכתה להכרה רחבה בזכות עולם הגיימינג והיא שולטת בו ביד רמה עד היום. עם כותרים מצליחים כמו משחק ה-VR הפופולרי Half-Life: Alyx  או משחק המציאות הרבודה פוקימון גו שהפך לתופעה תרבותית חובקת עולם, נראה שמציאות מורחבת מתאימה לשוק הגיימינג כמו כפפה ליד ומשחקי VR  מסוגים שונים ימשיכו לצוץ בשנים קרובות כמו פטריות לאחר הגשם.

XR במערכת הבריאות

אחת מהתרומות המשמעותיות והחשובות ביותר של טכנולוגיית המציאות המורחבת היא בתחום הרפואה,היא עוזרת להכשיר בצורה טובה ויעילה יותר את הדור הבא של הרופאים וממש להציל חיים.מנתחים וסטודנטים לרפואה מסוגלים לערוך הדמיה מציאותית ומוחשית במיוחד של ניתוחים מורכבים ומסובכים במטרה לשפר את אחוזי ההצלחה שלהם ברגע האמת.

כלי מציאות מדומה הפכו לנדבך חשוב בהכנסת תחום הפיזיותרפיה לעידן הדיגיטלי של המאה ה-21. מחקרים רפואיים הוכיחו את היעילות הרבה של טיפולי שיקום בעזרת מערכות מציאות מדומה שהצליחו לשפר באופן משמעותי את התפקוד וטווח התנועתיות של מטופלים הסובלים מפגיעות בעמוד השדרה ועזרו לקצר את זמן ההחלמה וההתאוששות שלהם.

XR או מציאות מורחבת בתחום המסחר והקמעונאות

ניתן להשתמש ביישומי מציאות מורחבת גם למטרות שיווקיות ומסחריות. AR יכולה לשנות מהקצה לקצה את חווית הקנייה שלנו ואת הדרך שבה מותגים משווקים ומוכרים את המוצרים שלהם. 

למה הכוונה? יושבים על הגדר ומהססים האם לקנות מוצר מסוים כי אתם לא באמת סגורים עד כמה הוא באמת מתאים לכם?אין בעיה,בזכות טכנולוגיית AR,תוכלו לנסות אותו לפני הרכישה בלי שתצטרכו להוציא אפילו שקל מהכיס ולקום מהספה.תוכלו לבדוק כיצד בגד חדש יושב עליכם ומחמיא למראה ולגזרה שלכם בלי להיכנס לתאי המדידה.תוכלו אפילו להתאים בגדים שונים מתוך המלתחה שלכם כדי למצוא אילו פריטי לבוש עובדים היטב זה עם זה וגורמים לכם להיראות כמו מיליון דולר.למשל תוכלו לבדוק כיצד תיק המעצבים החדש שרק יצא לשוק נראה עם בגד מסוים שאתם אוהבים ללבוש .

ומה אתם חושבים על אופנה וירטואלית? כן,כן,קראתם נכון.חברת Fabric of Reality השיקה לאחרונה את תצוגת האופנה במציאות מדומה הראשונה אי פעם.שלושה מעצבים מוכשרים הציגו את יצירות המופת האחרונות שלהם בסביבה וירטואלית לקהל חובבי אופנה מכל רחבי העולם.השילוב הייחודי בין מציאות מורחבת לעולם העיצוב והאופנה אינו חלום רחוק שיתגשם בעתיד הלא נראה לעין,אלא מציאות שהולכת ונרקמת ברגעים אלה ממש.גוצ’י,אחד ממותגי האופנה היוקרתיים והמבוקשים בעולם השיק לאחרונה זוג נעלי אופנה המתבססים על מציאות רבודה במחיר שווה לכל כיס של $12.99 בלבד.האם תקפצו על המציאה?

כלי מציאות מדומה הפכו לנדבך חשוב בהכנסת תחום הפיזיותרפיה לעידן הדיגיטלי של המאה ה-21. מחקרים רפואיים הוכיחו את היעילות הרבה של טיפולי שיקום בעזרת מערכות מציאות מדומה שהצליחו לשפר באופן משמעותי את התפקוד וטווח התנועתיות של מטופלים הסובלים מפגיעות בעמוד השדרה ועזרו לקצר את זמן ההחלמה וההתאוששות שלהם.

מציאות מורחבת (XR) במערכת החינוך

במערכת החינוך המסורתית תלמידים עם לקויות למידה תמיד נופלים בין הכיסאות ולא זוכים למענה הולם לצרכים הייחודיים שלהם.בדיוק בנקודה הזאת טכנולוגיית המציאות המדומה נכנסת לתמונה.תאמינו או לא, אבל היא יכולה להציל את המצב ולספק פתרון נפלא לתלמידים שלא מוצאים את עצמם בבית הספר ואינם מתחברים לשיטות החינוך המסורתיות. 

לדוגמה,ילדים על הספקטרום האוטיסטי אינם מסוגלים ללמוד ולטפח מיומנויות חברתיות חיוניות באותו הקצב כמו חבריהם לספסל הלימודים.מערכות לימוד וירטואליות עוזרות להדגים בפניהם תרחישים ומצבי חיים שונים כמו נסיעה בתחבורה הציבורית, קניות, מפגש חברתי ותקשורת עם תלמידים אחרים בצורה הרבה יותר בטוחה,מזמינה ולא מאיימת ובמקביל ללמוד בדרך חוויתית את ההשפעות החיוביות או השליליות של התנהגויות ודרכי התמודדות שונות. 

אם תלמיד על הרצף האוטיסטי ממשיך להסתגר בעצמו ולהימנע מקשר עין, התוכנה שולחת תזכורות המעודדות אותו להיפתח ולתקשר בלי ללחוץ עליו. הדמות המדומה שמתקשרת עם התלמיד עשויה לעזוב אותו לנפשו ולהפסיק את השיחה בהתאם למצב הרוח והתגובה שלו. לעומת זאת, אם הוא שומר על קשר עין ומפגין פתיחות ועניין, הדמות הווירטואלית תחייך ותפנה אליו בצורה ידידותית ומסבירת פנים. 

המטרה היא להקנות ולתרגל מיומנויות חברתיות בסביבה מבוקרת המדמה את העולם האמיתי ולגשר על הפער בין ידע מופשט ותיאורטי למצבים ספציפיים מחיי היומיום. כמובן שתנאי הכרחי לשימוש בטוח ומוצלח בכלי VR חינוכיים הוא להדריך ולכוון את התלמידים כיצד להשתמש בהם בצורה נכונה ויעילה כך שיוכלו להפיק את המרב מהם ללא תופעות לוואי לא רצויות.החדשות הטובות הן שטכנולוגיות מציאות מדומה הוכחו כיעילות מאוד בהשגת שיפור הדרגתי ומתמיד בהישגים הלימודיים של התלמידים והגברת המוטיבציה, הסקרנות והיצירתיות שלהם.