הטענה נכונה - מטא קווסט 3 - הארכת זמן משחק ושמירה על סוללה לאורך זמן Q&A

כבר מדורות קודמים, כמו הקווסט 1 וקווסט 2, רובנו למדנו שאם אנחנו רוצים לשחק לאורך זמן, סוללה נוספת היא בגדר מצרך חובה.

זה עוד יותר נכון בקווסט 3, שמלווה במעבד מהדור האחרון של Snapdragon XR2 Gen 2 עם זמן שימוש שמספיק לשעה עד שעה ורבע של משחק בלבד!

תוכן עניינים

אז כיצד מטעינים נכון את המטא קווסט 3? איך אפשר לשחק יותר זמן? ואיך ניתן לשמור על חיי הסוללה של המכשיר?

סוללות ליתיום הנפוצות במכשירים אלקטרוניים בימינו בעלי אורך מדף מוגבל, ולרוב כל סוללה מוערכת במספר טעינות מלא (Full Charge Cycles) לחיי הסוללה, או במילים פשוטות, אפשר להסתכל על זה כ”תוקף” השימוש בסוללה.

ככל שסוללה עוברת יותר מחזורי טעינה לאורך זמן, כך היא תאבד מיכולת הטעינה שלה עד שתפסיק לעבוד לחלוטין.

תופעה מוכרת במחשבים ניידים, במיוחד כאשר הסוללה כבר לא תקינה כלל – כדי שניתן יהיה להשתמש במחשב חייב לחבר אותו לחשמל.

 

בקווסט המצב דומה, וכדי לשמור על חיי הסוללה לאורך זמן, נרצה שהיא תעבור כמה שפחות מחזורי טעינה לאורך חיי השימוש במכשיר. ולצורך כך נרצה שבמצב אידיאלי, הסוללה תמיד תשאר באזור ה80-100% טעינה.

unboxing מטא קווסט 3

כיצד שומרים על מכשיר טעון?

כדי לשמור על כל מכשיר בטעינה מלאה, אנחנו נרצה כי טעינת המכשיר תהיה גדולה או שווה מצריכת המכשיר בכל זמן נתון.

כיצד אנחנו יודעים כמה צורך הקווסט בזמן שימוש?

פשוט! לוקחים את המטען של הקווסט (או כל מטען אחר שיש לכם) ובודקים את הכיתוב שעליו תחת Output

המטען שמגיע עם הקווסט 3 לדוגמה מדורג ל:

9V-2A (18W)

5V-3A (15W)

מכאן אנחנו יכולים להסיק כי הצריכה המקסימלית של הקווסט 3 היא 18W. אבל לא סתם 18W! חובה שהמטען יתמוך במתח 9V!

שכן כדי להגיע ל18W עם מתח של 5V (כפי שנפוץ במרבית המטענים\סוללות) אנחנו צריכים 3.6A, בעוד שההגבלה שלנו לפי המטען היא עד 3A (חישוב W=A x V)

באיזה מטען\סוללה צריך להשתמש?

המטען שמגיע עם הקווסט עובד מעולה ומומלץ! להשתמש בו.

אבל בעיקרון כל מטען שתומך בתקן *QC2.0 ומעלה מטעין את המשקפת כנדרש.

הדרישה הזו זהה לסוללות ניידות, כל סוללה שתומכת בQC2.0 ומעלה תטעין את המשקפת במתח והזרם הנדרש כדי לשמור על הסוללה באזור ה100% בזמן השימוש.

מה קורה אם משתמשים בסוללה או מטען שלא חזק מספיק?

בדיוק מה שההיגיון אומר, הסוללה לא תטעין את הקווסט בזמן השימוש, במקרה הטוב האחוזי סוללה ירדו לאט תוך כדי שהסוללה הניידת מתרוקנת.

במקרה הרע, הסוללה הניידת לא תתרוקן כלל, והסוללה בקווסט פשוט תרד ל10% תוך כשעה ורבע של שימוש.

אבל למה? יש לי מלא מכשירים עם Type C, פעם ראשונה שאני שומע על זה

אתם לא לבד, רוב האנשים לעולם לא שמעו על זה מהסיבה שלרוב אלה פרטים שלא מעניינים את הצרכן\אינם ברורים למי שלא בקיא בפרטים הטכניים.

הורגלנו ל”מטענים מהירים” שתמיד שמים דגש על זרם יותר גבוה, וחתימות סגנון QC על המטען כי זה מה ש”מטעין הכי מהר”, אבל משום מה, בעוד שהורגלנו לבדוק תוקף לכל דבר שאנחנו קונים בסופר, לא הורגלנו לבדוק תאימות של מטען למוצרים אלקטרוניים כמו טלפונים, מחשבים ניידים או משקפות מציאות מדומה.

במרבית המקרים, הנזק לסוללה, אף נגרם משימוש במטען לא תקין. כפי שראינו לא פעם פלאג Type C שנמס בקווסט 2 או מכשירים סלולריים המתחממים יתר על המידה בזמן שהם מחוברים לטעינה.

העובדה כי מכשיר מגיע עם חיבור Type C לא אומר שכל מטען Type C מתאים לו.

בנוסף, טעינת מכשירים אלקטרוניים עם מטען שאינו מתאים למכשיר יכולה להביא לשחיקת הסוללה מהר יותר, במיוחד אם מטעינים בזרם גבוה (לדוגמה 5V-3A אל מול 9V-2A) וזאת מכיוון שככל שהזרם גבוה יותר, החום שמופק בזמן הטעינה גבוה יותר גם בכבל וגם על הפלאג טעינה בקווסט.

אנחנו ב LoginVr, בגלל עבודתנו מול בתי ספר לא לוקחים סיכונים – רק מטען מקורי

 

אז זכרו! פעם הבאה שאתם משתמשים במטען\סוללה ואתם לא בטוחים, תקחו רגע לקרוא מה כתוב עליו, וודאו שאתם משתמשים במטען\סוללה הנכונים.

סוללת למטא קווסט 3

יש לי סוללת בובו\סוללה ניידת שעבדה לי מעולה בקווסט 2, היא לא תעבוד בקווסט 3?

סוללות בובו מדורגות (מוזמנים להסתכל על המדבקה) ב5V ו2.6A כלומר היא יכולה להטעין את המכשיר במקסימום 13W. בפועל היא מטעינה את המכשיר באזור ה10-11W בלבד, כחצי ממה שנדרש בכדי להטעין את הקווסט 3 תוך כדי שימוש מה שבפועל יגרום לכך שהסוללת בובו תגמר בשעה, ובמהלכה תאבדו כ10% סוללה במכשיר וסה”כ זמן השימוש במכשיר יגיע לכשעתיים בלבד

יש לי סוללת בובו\סוללה ניידת שעבדה לי מעולה בקווסט 2, היא לא תעבוד בקווסט 3?

סוללות בובו מדורגות (מוזמנים להסתכל על המדבקה) ב5V ו2.6A כלומר היא יכולה להטעין את המכשיר במקסימום 13W. בפועל היא מטעינה את המכשיר באזור ה10-11W בלבד, כחצי ממה שנדרש בכדי להטעין את הקווסט 3 תוך כדי שימוש מה שבפועל יגרום לכך שהסוללת בובו תגמר בשעה, ובמהלכה תאבדו כ10% סוללה במכשיר וסה”כ זמן השימוש במכשיר יגיע לכשעתיים בלבד.

למי שרוצה לקחת את זה צעד קדימה יכול לקנות רב מודד זול, לחבר לקווסט ולראות כיצד המכשיר נטען בפועל מכל סוללה\מטען שיש לכם.

זכרו! כי המכשיר במצב שינה לא נטען באותה המהירות כמו במצב שימוש (מסך דלוק, אפליקציה מופעלת)

 

בדקתי, והסוללות הניידות שיש לי אינן מתאימות אבל אני בכל זאת רוצה להשתמש בהן, מה יקרה?

תלוי סוללה ניידת בשימוש. הסוללה בקווסט או תרד בקצב איטי יחסית, כמו במקרה של סוללות BOBOVR או לא יאט כלל, כמו במקרה של סוללות Basqueda. 

הדבר היוצא דופן בסוללות שלהם, וגם מה שמאפיין סוללות סיניות בכלל, היא שלמרות שהן לכאורה מדורגות ל5V ו 2A (כלומר 10W) בפועל הן מצליחות להטעין את הקווסט רק ב5V ו1A שכבר אינו מספיק כלל לצרכי טעינת המכשיר.

במקרה כזה הסוללה של הקווסט 3 תגמר תוך כדי שימוש בעוד שהסוללה הניידת תשאר יחסית מלאה.

אז רגע, לא להזמין רצועה עם סוללה?

לא כל סוללה נולדה שווה, וכל סוללה שמגיעה מחברה צד ג’ (וגם אלה של מטא) מקורה מסין.

בעוד שמטא עושים בקרת איכות – וגם היא לא טובה במיוחד.

על הסוללות שהם מוכרים יחד עם הקווסט 3, חברות סיניות שמוכרות אביזרים לקווסט וביניהן סוללות מסמנים ☑️ באמצעות שינוי כותרת המוצר מ”קווסט 2″ ל”קווסט 3″ ולא משנה להם בכלל שהסוללה לא תעבוד עם הקווסט 3, כי סביר להניח שלא תתלוננו.

נכון לעכשיו מומלץ להימנע מרכישת רצועות עם סוללה אם המפרט אינו ברור על גבי דף המוצר, והוא צריך להציג באופן ברור כי הסוללה תומכת בתקן QC 2.0 ומעלה או ב9V ו2A. אם זה לא קיים, דלגו על המוצר.

איך אף אחד לא מדבר על זה?

בגלל שמדובר בתחום נישתי, ולא מספיק אנשים שיש בידם כרגע קווסט 3, אין מספיק שיח בנושא. נוסיף לזה את העובדה כי מרבית היוטיוברים לא טורחים לחבר ציוד בדיקה ולקבל נתונים ועובדים רק על פי “השערה” או “ניחוש”. המידע אינו מדוייק, ואינו מהימן.

בקהילת הדיסקורד של BOBOVR הציפו גם כן את הנושא, אך לא ניכר שהולך להיות שינוי בסוללות שהם משווקים בזמן הקרוב, בטענה כי ניתן להשתמש במספר סוללות במקביל (3) וכל פעם לחבר סוללה נוספת למכשיר ואת הקודמת לטעינה, וכך תיאורטית ניתן להגיע ל15 שעות שימוש.

בדקנו את הנושא בפועל, והגענו לטיפה יותר מ10 שעות שימוש במכשיר תוך כדי שהחלפנו סוללות מידי שעה עגולה (כמעט).

באם זה שווה את הכסף או הגיוני לעבוד עם המכשיר בצורה כזו נשאיר לכם להחליט.

סיכום:

אם יש לכם מטען או סוללה ניידת (לא משנה מה הסוג), ואתם סה”כ מחפשים להאריך במעט את זמן השימוש במכשיר, מוזמנים להמשיך להשתמש בה, אך מאוד מומלץ ורצוי לבדוק שאתם משתמשים בציוד שאכן יטעין את המשקפת בזמן השימוש. סוללות ומטענים שתומכים בתקן QC2.0 ומעלה יש בשפע מאליאקספרס, אמזון או בשופרסל הקרוב לביתכם.

כרגע אין לנו המלצה על רצועה עם סוללה לקווסט 3 למעט הרצועת עלית עם סוללה של מטא שגם דיי יקרה ובעלת סוללה בקיבולת דיי קטנה

עדיף להשתמש בסוללות ניידות בסגנון הזה:

סוללה קטנה של כשעתיים

סוללה גדולה של 10 שעות